Depremzede müzisyenlere büyük moral

Medeniyetlerarasında köprü kuran ve ortak değerlerimizi birbirinden güzel ezgileriyle yansıtan Antakya Medeniyetler Korosu, 6 Şubat depremlerinde 7 üyesini kaybetmişti. O gün bugündür konserleriyldepremzedelere hem moral hem de destek veren koro, Doğan Holding ve Aydın Doğan Vakfı ile uzun soluklu bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda, Doğan Holding koronun 3 yıl boyunca ana destekçisi olacak. Ayrıca bu yıl Aydın Doğan Ödülü’nün 27’ncisini Antakya Medeniyetler Korosu’na veren Aydın Doğan Vakfı da depremde büyük kayıplar yaşayan koronun müzik ekipmanlarının alımı ile koronun faaliyetlerinin devamlılığı için destek verecek.

Koro, Doğan Holding ve Aydın Doğan Vakfı’nın destekleriyle, 6 Şubat akşamı Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda bir ağıt programı da gerçekleştirdi. Programda dinmeyen acıyı müzikle haykıran koro üyeleri ve dinleyiciler, gözyaşlarını tutamadı.

Yılmaz Özfırat

“BİZE UMUT VERDİLER”

Öte yandan yıl boyunca özellikle deprem bölgesinde çeşitli etkinlikler de düzenleneceğini belirten Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, ‘‘6 Şubat depreminden sonra maalesef koromuzdan 7 arkadaşımızı kaybettik, bunun yanı sıra umutlarımızı kaybettik. Böyle bir zamanda Doğan Grubu bizi unutmayıp, hem 2023 Aydın Doğan Ödülü’nü, hem de bu işbirliği kapsamında maddi ve manevi destek vererek geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Böylesine anlamlı bir birliktelik için kendilerine sonsuz şükranlarımızı sunarız” dedi.

ÖĞRENCİLER DE UNUTULMADI

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 6 Şubat depreminin ardından müzik öğrencilerine ve eğitmenlerine enstrüman sağlamak amacıyla İKSV Deprem Bölgesi Enstrüman Destek Fonu’nu hayata geçirmişti. Vakfın bütçesinden ayrılan kaynak ve destekçilerin katkılarıyla yaklaşık 5.600.000 TL’lik bir fon oluşturuldu. İKSV Enstrüman Destek Fonu sayesinde, akustik bateriden çelloya kadar toplam 384 enstrüman ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Depremden etkilenen 11 ildeki Güzel Sanatlar Liseleri, Konservatuvarlar, Güzel Sanatlar Eğitim Bölümleri’nde eğitim gören öğrencilerin yanı sıra Hatay Akademi Senfoni Orkestrası’na da enstrüman desteği sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir