Vatikan, Bosna Hersek’e AB üyeliği için aday ülke statüsü verilmesinden memnun

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo ile görüştü.

Vatikan’dan yapılan yazılı açıklamada, Kristo’nun Papa’nın yanı sıra Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin, Vatikan Devletlerle ve Uluslararası Örgütlerle İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Monsenyör Paul Richard Gallagher ile de görüştüğü bildirildi.

Görüşmelerde, Vatikan-Bosna Hersek ilişkileri, Bosna Hersek’teki Katoliklerin durumu ve kiliseyle devlet arası ilişkilerdeki bazı açık meselelerin gündeme geldiği belirtildi.

Kristo’nun Vatikan’daki temaslarında Bosna Hersek’in iç gündemine de odaklanıldığı kaydedilen açıklamada, “Her bir kurucu halka mensup vatandaşın hukuki ve sosyal eşitliğini teşvik etme ihtiyacı ve Bosna Hersek’in ortak iyiliği için tüm siyasi aktörler arasında kapsayıcı diyalog olmasının önemi vurgulandı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin genişlemesi konusu ele alındı ve Bosna-Hersek’e aday ülke statüsü verilmesi memnuniyetle not edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir