İsrail, Suriye üzerinden Türkiye’ye mesaj veriyor: Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla

  • HABER 7

Suriye’nin verimli tarım arazileri arasında yer alan Golan Tepeleri, 50 yılı aşkın süredir İsrail’in tahakkümü altında. Yarım asrı deviren bu işgal ve arka planındaki emperyalist anlayış, 2023 itibarıyla farklı bir boyuta evirildi. Öyle ki 2023’ün ilk günlerinden bu yana Suriye’nin çeşitli kentlerine, özellikle stratejik bölgelerine İsrail kaynaklı saldırılar gerçekleştirildi. Ve son saldırı Humus’taydı.

Suriye’den SANA’nın aktardığı habere göre, İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında rejim yanlısı 5 askerin yaralandığı ve kısmi maddi zarar oluştuğu öne sürüldü. Neredeyse her gün bir yenisine şahit olunan saldırılar hakkında Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, “Maalesef Suriye, kendini savunamıyor bile. Tıpkı zehirli bir yılanın saldırılarına maruz yaralı bir insan gibi ancak bağırabiliyor.” yorumunda bulundu.

İsrail’in Suriye’yi hedef alan saldırılarını masaya yatıran akademisyen, Batı’nın Türkiye’ye mesaj vermeye çalıştığını ve bunun ‘Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla‘ mahiyetinde olduğunu belirtti. İşte, Doç. Dr. Şeyhanlıoğlu’nun son makalesinde öne çıkan noktalar ve İsrail’in saldırılarının arka planında yatan gerekçeler:

İSRAİL, NEDEN SURİYE’YE SALDIRIYOR?

  • İran’ı ve ona bağlı örgütleri zayıflatma çabası.

  • Temelinde Evangelizm-Siyonizmin yer aldığı Armageddon savaşının zeminini hazırlamak.

  • Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla‘ imasıyla Türkiye’ye mesaj verilmeye çalışılması.

  • Arap devletlerini yeniden dizayn etmek.

  • İsrail’in Hamas gibi direniş örgütlere karşı başarısızlığını örtme isteği.

  • Yaşamak için mutlaka bir dış düşmana ihtiyaç duyan İsrail’in protestocu halkının sesini kısmak ve iç kamuoyunu yumuşatmak.

  • Suriye’nin tamamen savunmasız bırakılması ve kapsamlı bir işgal için alt yapı oluşturulması.

  • Türkiye, İran ve Rusya’nın barış çalışmalarını boşa çıkarmak.

Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gaziantep Üniversitesi

Kayıtlara geçen haberler doğrultusunda, İsrail’in 2023 itibariyle Suriye’ye en az 9 saldırı düzenlediği, bunların rejim kuvvetlerini, İran vesayeti altındaki terör örgütlerini ve diğer oluşumları hedef aldığı saptandı. Ancak bunların hiçbiri PKK terör örgütünün uzantısı olarak bilinen SDG ve YPG ile Irak ve Suriye’de etkili olan bir başka terör yapılanması DEAŞ‘a yönelik değildi.

RUSYA’NIN SURİYE YANLISI TAVRI GERÇEKÇİLİKTEN UZAKTA

Doç. Dr. Şeyhanlıoğlu, Suriye’deki İsrail varlığının Rusya tarafından desteklendiğini ve İslam aleminin topyekun tehdit altında oluşunu, “Unutulmasın ki söz konusu İsrail olunca Rusya dâhil olmak üzere tüm Batı dünyası, Kudüs için İslam dünyasına karşı müttefiktir. Tıpkı 1917 yılında Osmanlı’nın müttefiki, hatta onu cebren ve hile ile I. Dünya Savaşı’na sokan Almanya’nın kadim düşmanı Fransızların Kudüs’ü Osmanlı’dan almalarını kutlamaları gibi, Ruslar da mutludur.” sözleriyle anlattı.

Akademisyen Şeyhanlıoğlu, “Son Dört Ayda İsrail’in Suriye’ye Saldırılarının Sebepleri Üzerine Düşünceler” başlıklı makalesinin son bölümünde Suriye’nin Sünni-İslam coğrafyasının merkezinde bulunduğuna dikkat çekerek İsrail’in ateşle oynadığını vurguladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir