Bakanlık’tan İstanbul için “deprem yasası”… Konutlar denetlenecek, iş yerlerinin açılmasına düzenleme gelecek

Geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde Marmara Denizi’nde meydana gelen 3.5 şiddetindeki deprem, beklenen “Büyük Marmara Depremini” tekrar akıllara getirdi. Özellikle 6 Şubat depremlerinin ardından jeologlar başta olmak üzere birçok bilim insanı deprem konusunda uyarılarda bulunmaya başlamıştı.

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı İstanbul deprem yasasına ilişkin detaylar dikkat çekiyor. Yeni Şafak gazetesinden Uğur Duyan’ın haberine göre Türkiye Ulusal Risk Kalkanı toplantıları ile Meclis deprem komisyonu raporlarının önemli bir altlık oluşturması beklenen taslakta sıkı yapı denetimi olacak. Taslakta yer alması beklenen düzenlemelerden bazılarının şunlar olması bekleniyor.

Öncelik yapı denetimlerine verilecek. Yapılan incelemeler neticesinde, İstanbul’daki denetimlerde eksiklikler ve yanlışlıklar görüldü. Bu kapsamda mevzuattaki yapı denetimi tarifinden çok uygulamalar üzerine yoğunlaşacak.

Bakanlık denetimlerini sıklaştırılacak. Gerektirdiği hallerde mülk sahiplerinden izinli ya da izinsiz olarak denetim yapılamasına olanak sağlanacak.

İŞ YERLERİNİN AÇILMASINA DÜZENLEME

Çok sayıda yapının kolonlarının kesik ve duvarlarının da yıkılmış olması, afet riskini büyütüyor. Bu nedenle de binaların altında dükkan ve iş yerlerinin açılmasına da düzenleme getirilecek.

Binaların periyodik muayenesine yönelik mevzuat hazırlanacak. Bu kapsamda yapı denetime tabi yapıların 5 yıl içerisinde, yapı denetime tabi olmayan yapıların 2 yıl içerisinde periyodik muayenesi yapılacak. Muayene şartlarını sağlamayan yapılar güçlendirilecek veya yıkılacak.

ZEMİN İYİLEŞTİRME YAPILMADAN İNŞAATLARA İZİN YOK

Sıvılaşma riskine karşın sağlam zeminlerde yapılacak inşaatlarda mikro bölgeleme çalışmalarına ağırlık verilecek. Zemin taşıma gücü zayıf olan bölgelerde zemin iyileştirme çalışması yapılmadan inşaatlara izin verilmeyecek.

İstanbul’da olası bir deprem karşısında ulusal güvenliğin de riske girmemesi için özellikle kolluk kuvvetleri ile silahlı kuvvetlerin kullanımındaki ve kullanımına sunulacak bölgelerdeki yapılaşma için mevzuatta düzenlemeye gidilecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir